NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

COLLIE ze Zlaté Jalny
STANDARD KALENDÁRIUM IMPORTY SÍŇ SLÁVY GALERIE
ÚVOD
KRYCÍ PSI NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY


SLOVO ÚVODEM

Landings of Ladypark

Collie ze Zlaté Jalny se vám představují v roce 2002, kdy slaví úctyhodné jubileum: 50 let chovu! To už je "láska na celý život", ne?

Collie je středně velký elegantní pes, který patří mezi pastevecká plemena. Na první pohled vás upoutá jemnou, krásně tvarovanou hlavou s tzv. "sladkým" výrazem a velmi bohatou srstí, která však nevyžaduje tolik péče, jak by se mohlo zdát. Běžná špína po zaschnutí z krycí, poněkud mastné srsti buď sama opadá, nebo se dá lehce vyčesat obyčejným tvrdším kartáčem. Povaha kolií je mírná, vstřícná, jemná a něžná. Ačkoliv dnes už většinou nemá příležitost k plnění svého původního poslání pasteveckého psa, schopnost pást dosud neztratila. V dnešní době se uplatňuje v mnoha jiných kynologických odvětvích, například jako hlídací, doprovodný nebo záchranářský pes, hodí se i k výcviku agility a flyballu. Není však vhodná pro příliš tvrdý služební výcvik. V každém případě jde o inteligentního společníka, vhodného pro rodinu i osamělé lidi.

Popravdě řečeno, bylo několik plemen psů, mezi kterými jsem se kdysi, ještě jako milovnice psů, rozhodovala. A jak jsem tak váhala, osud mi "přihrál" do cesty kolií "holčičku" Aidu... A bylo rozhodnuto! S novým členem přišlo do naší rodiny mnoho radosti, ale také první poznání a zkušenosti z kynologie. Pak jsem se vdala, narodili se mi dva synové, a také k Aidě brzy přibyla druhá fenka - Gina. Tato fena odchovala několik vrhů a naše kynologické zkušenosti se na nás doslova "nabalovaly". Díky zahraniční literatuře jsme pochopili, že bez kvalitních importů není možné dostat český chov kolií na vyšší úroveň.

Dodnes nechápu, proč právě my jsme získali nejlepší zahraniční přátele mezi špičkovými chovateli, zkrátka se to stalo. Navázali jsme výborné vztahy a mohli tak začít "spolupracovat" s chovatelskými stanicemi Ladypark, Shiel, Royalpark, Maramin´s, Haus Marwei a mnoha dalšími. Postupem let k těmto "nejstarším" přibývali noví přátelé, mladší, ale stejně milí a obětaví, například chovatelské stanice Cambiano, Sunsweet, vom Paradies, von Belvedere, von Crottorfa další. Díky jejich chovatelské spolupráci a hlavně nezištné pomoci se collie ze Zlaté Jalny dostaly tam, kde dnes jsou. Díky, přátelé!

Mnoho "dětí" ze Zlaté Jalny putovalo do zahraničí, a dokonce i do zámoří, a zatím nám dělají stále tu nejlepší reklamu. Svědčí o tom ostatně i trvalý zájem o naše štěňata, který nás samozřejmě upřímně velice těší, a také skutečnost, že kdo měl od nás někdy štěňátko, rád se většinou i po letech vrací.

Jak plynula léta, collie se ve světě pochopitelně vyvíjely, byly stále šlechtěny do větší krásy a dosahovaly lepší vyrovnanosti v typu. Vždy jsme se snažili držet krok s vývojem plemene jinde ve světě, proto se tyto vývojové tendence a pokroky odrazily i v chovu ve Zlaté Jalně. Pro ty, které tento vývoj plemene zajímá, přikládám pár fotografií psů, kteří vždy představovali momentální stav plemene. Na těchto fotografiích jsou tedy psi, kteří během let ovlivnili kvalitu našeho chovu. Dále bych vám ráda představila alespoň pár zástupců z našich odchovů za uplynulých 50 let. Abyste nebyli zmatení jmény štěňat ve vztahu k jejich datu narození, musím vysvětlit, že vzhledem k počtu narozených vrhů (což je k dnešnímu dni 107 vrhů), procházíme povinnou abecedu jmen již popáté. Přitom začínáme každou abecední řadu obráceně - tedy vždy od písmene Z a končíme písmenem A. Fotky jsou tedy prezentovány podle dat narození jednotlivých vrhů.

Když jsem v roce 1998 začala uvažovat o tom, že si vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu pořídím už svou poslední fenku collie, vybrala jsem si špičkovou chovatelskou stanici v Německu, která chovala typ kolií, který jsem preferovala. Stačila jsem si sotva vybrat jednu z fen, která byla právě nakrytá a zamluvit si po ní štěně, když se zpráva o tomto mém rozhodnutí "rozkřikla" mezi tamními chovateli. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: ve Zlaté Jalně se objevily feny rovnou čtyři! Nechci rozhodně tvrdit, že mi byly vnuceny, jen mi byla nabídnuty a dopraveny domů takovým způsobem, že jsem to  odmítnout nemohla. Byla jsem z toho nejprve šokovaná, ale snad jsem i díky těmto mladým a nadějným fenám načerpala novou sílu a budu schopná odchovat po nich nějaké potomky.
Pod odkazem "naše feny" vám tedy představuji tyto nové "holky" - tři Němky a jednu Holanďanku: I když fotky jsou z jejich raného věku, je již zřejmé, že všechny čtyři "vyšly" a představují krásný "moderní" typ collií.  Bloody Mary von Crottorf nám už dala několik vrhů štěňat (L, M, Q a P) a i když část jejich potomků odešla do zahraničí (dokonce i do zámoří), někteří se už předvedli i na našich výstavách. V dubnu roku 2002 a po té roku 2003 byla poprvé nakryta i druhá z fen, JCh. Running Girly von Belvedere, pokaždé v zahraničí, veleúspěšnými psem Nyitramenti Chimney-Sweep, později Nyitramenti Captain Blood. Jejich potomci již sklízejí na výstavách první úspěchy, za které mi dovolte jmenovat triumf psa One for All ze Zlaté Jalny, který na Evropské výstavě v Bratislavě získal titul Evropský vítěz mladých.
Samozřejmě se těším i na potomky druhých dvou fen (Němky a Holanďanky), ale jsem pověrčivá, a tak raději nebudu předbíhat události.

Tak, teď už opravdu definitivně končím a ozvu se teprve až budou nějaké novinky. Takže zatím nashledanou přátelé...

[nahoru]