NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

BIŠONCI ze Zlaté Jalny
ÚVOD PÉČE O SRST STANDARD RŮZNÉ CANADA on-line
KRYCÍ PSI NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY SÍŇ SLÁVY

BOLONKA CVETNA

PLEMENNÝ STANDARD FCI

BIŠONEK
Standard FCI č . 215 z 11.5.1998

Země původu:
Francie a Belgie

Klasifikace FCL:
Skupina 9 - společenští psi, sekce 1 - bišoni a příbuzná plemena, bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled:
Malý, veselý a hravý psík, živého temperamentu, s velmi jemnou srstí, rostlou ve vývrtkovitých (spirálovitých) kudrlinkách,podobající se srsti mongolské kozy, Hlava je nesena vzpřímeně, oči jsou tmavé, živé a výrazné.

Hlava:
Harmonická k tělu. Lebka je spíše plochá, i když srst tvoří kulatý vzhled, Lebeční část je delší než čenichová partie. Stop málo výrazný. Nosní houba zakulacená, výrazně černá, jemně zrnitá a lesklá, Čenich nesmí být těžký ani hrubý, ale také nikoliv špičatý, Rýha mezi nadočnicovými oblouky mírně patrná. Pysky jsou jemné, dosti suché, i když méně než u šiperky. Horní pysk lehce překrývá spodní, ale nikdy nejsou těžké nebo převislé, až k ústranním koutkům jsou černě pigmentované. Při zavřené tlamě nesmí být vidět sliznice. Líce jsou ploché a nepříliš osvalené.

Chrup:
Normální skus, to znamená, že řezáky spodní části sto jí přímo, proti a za špičkami zubů horní čelisti.

Oči:
Tmavé, živého výrazu, s co nejtmavšími brvami,kulaté, nikoliv mandlového tvaru, nejsou šikmo umístěny. Nepříliš velké, bez viditelného bělma. Nejsou přehnaně velké ani nevystupují jako u bruselského grifonka a pekinéze.

Uši:
Převislé, bohatě osrstěné jemně zkadeřenou srstí, při zvýšené pozornosti jsou neseny spíše dopředu, ale jen tak, aby se spodní část dotýkala lící a neodkláněly se šikmo do strany. Přední okraj boltce nesmí dosahovat až k nosní houbě jako u pudla, ale má dosahovat jen do poloviny čenichu. Uši jsou méně široké a jemnější než u pudla.

Krk:
Dlouhý, vysoko a hrdě nesený, oblý a užší u hlavy, pozvolna se rozšiřuje nenásilným přechodem až k plecím. Jeho délka odpovídá třetině délky těla (například u jedince vysokého 27 cm je délka krku 11 cm a délka těla 33 cm). Nadloktí neodstává od těla a loket nevybočuje.

Trup:
Bederní partie široká, svalnatá, lehce klenutá, Zád' mírně zakulacená. Hrudník dobře vyvinutý, hrudní kost dobře vyznačená, volná žebra zakulacená, nikoliv strmě zalomená. Hrudní koš hluboký. Slabiny vtažené, s jemnou napnutou kůží vytvářejí téměř chrtovitý zjev.
Ocas:
Je nasazen poněkud níže pod linií hřbetu. Obvykle je nesen zdvižený, a to překlopený na záda v rovině s linií páteře, aniž by byl zatočený. Není kupírován a nesmí se dotýkat hřbetu, i když osrstění může hřbet překrývat.

Hrudní končetiny:
Při pohledu zepředu rovné, jemných kostí. Rameno šikmo uložené, budí dojem, že je stejně dlouhé jako nadloktí, tj. 10 cm. Nadloktí přiléhající. Loket nevybočený. Zápěstí krátké, při pohledu zepředu rovné, z profilu mírně zešikmené.

Pánevní končetiny:
Bedra široká. Stehna široká a dobře osvalená. Hlezna více zaúhlená než u pudla.

Tlapy:
Šlachovité. Drápy přednostně černé, těžko se však tato barva dosahuje.

Kůže:
Pod bílou srstí se dává přednost tmavé pigmentaci. Pohlavní orgány jsou pigmentovány černě, namodrale nebo béžově.

Srst:
Jemná, hedvábná, spirálovitě zkadeřená, podobná srsti mongolské kozy. Není plochá ani šňůrovitá, dosahuje délky 7 - 10 cm. Na tlapách a čenichu může být mírně zastřižena.

Barva:
Čistě bílá

Velikost:
Kohoutková výška nemá přesáhnout 30 cm. Čím menší vzrůst, tím lepší.

[nahoru]