NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

BIŠONCI ze Zlaté Jalny
ÚVOD PÉČE O SRST STANDARD RŮZNÉ CANADA on-line
KRYCÍ PSI NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY SÍŇ SLÁVY
 

BOLONKA CVETNA

NA ÚVOD:

Chic Blanc zZJ

Malá, trochu popletená pohádka
aneb
Jak krtek ke kalhotkám a Křečci k bichonkům přišli

        Bylo, nebylo ... za devaterými horami a devaterými řekami bylo jedno království. Nevládl tam sice král ale královna, ale protože i ona měla svého prince, nic to na věci nemění. Toto království neoplývalo jenom mlékem a strdím, ale i větrnýmI mlýny a tulipány (to je ovšem jenom část pravdy, protože toto království oplývalo nejen celou škálou flory, ale především báječnými lidmi)!

        Není historicky doloženo, zda se do této země vydal český Honza s rancem buchet, ale je nade vší pochybnost, že se tam často vydávala jedna stará česká babička - sice bez buchet, ale zato s řízkem, colou a bandaskou kafe. Této babičce sice sudičky nenadělily do kolébky bohatství a moc, ale zato obrovskou kupu dobrých psích přátel. A jedna taková dobrá duše pomohla babičce, která se konečně na stará kolena mohla koukat po Evropě, otevřít tam dveře dokořán. A babička vandrovala a vandrovala, a protože to byla opravdu babičkovská babička, chtěla svým šesti vnoučatům přinést domů nějakou vejslužku - a co by to mělo být jiného, než nějaký malý psí mazlíček? No jo, ale pro kterého se měla rozhodnout, když na světě je tolik maličkých milých pejsků. Na toto váhání se moc dlouho nemohla dívat jedna hodná sudička, t.č. již v důchodu. A tak raději nasměrovala nohy té dotyčné babičky do kouzelného holandského městečka Maldenu a to rovnou do Kennelu "v. Trajanus" manželů Puck & Henny Jacobs. Mimo těchto zmíněných milých lidí ji tam přivítal bílý a žíhaný tajfun v podobě rozkošných bišonků a bostonků. Ještě než se tato smršť stačila přehnat pokojem, upoutala babičku jedna "bílá sněhová koule", sedící stranou a hledící na příchozí trochu ustrašenýma, ale o to krásnějšíma černýma očima. A když se babička dozvěděla, že je to velmi zklamaná a smutná fenka,bylo rozhodnuto a svět dostal náhle zcela jiné dimenze: sladká ROMY byla návalem lásky mírně přidušena v babiččině náručí a odcestovala s ní nikoli do nějaké malé české vísky, ale přímo do českého královského města, do Prahy.


Tady se ukázalo, že tento bílý drahoušek bere sice na vědomí vnoučátka, ale adoptoval jedině babičku. A ta místo toho, aby byla náležitě pohoršena, tuto lásku v plné míře opětovala, a tak se stalo, že ROMY se stala obletovaným a řádně rozmazleným středem celého světa pro celou rozvětvenou rodinu. A tady by měla - jako každá - tato pohádka končit šťastným koncem, ale.....
 

Je tady ještě to malé ale... a tak dovolte ještě pár slov:

        A když si malá, bílá, ještě ustrašená princezna vedla dobře na výstavách a sklidila úspěch i u přísné paní rozhodčí na bonitaci, dostala povolení otevřít část svého obrovsky milujícího srdíčka lásce vysněného prince. A protože všichni její dědečkové a babičky pocházeli ze země Albionu, musel i její princ být ze šlechtického rodu této země. Nemohl sice přicválat na koni Zlatohřívákovi, ale zato si mohl vybrat mezi trajektem, letadlem, či podmořským tunelem. Šťastně dorazil a byla svatba veliká, převeliká, a když nadešel čas, přišly na svět dvě vytoužené "děti": ANGE BLANC a AMOURETTE BLANCHE, později také BELAMI BLANC, BICHON BLANC, BRILLANT BLANC a BIANCA BLANCHE - všichni ze Zlaté Jalny. A abyste tomu uvěřili, tady máte důkaz (odchovy A a B) A všichni byli moc a moc šťastní a jestli ještě neumřeli, žijí všichni šťastně dodnes a zazvonil zvonec a popletené pohádky je konec.

.... Ale až po tom, co dva rozcuchaní vrabčáci na střeše zámeckého sídla vyštěbetali, že za princeznou ROMY se přistěhoval do Prahy krásný princ, dokonce nefalšovaný: WHITE PRINC V. TRAJANUS. A z jejich lásky se již narodili CAPRIC BLANC, C´EST LA VIE, COLOMBE BLANCHE, a také DUC DIVIN, DIAMANT BLANC, DAME BLANCHE a DÉSIRÉE BLANCHE. Ale to si necháme na příští pohádku, ano?

čtvrté generace Křečků: malý pravnuk Ondra
se svým nejlepším kamarádem.
Že by jejich nerozlučnost něco napovídala?

 

.... Od té doby uběhlo pěkných pár let a "bišoní rodina" se rozrostla, přibyli potomci a další generace a s nimi i další úspěchy. Romy a White Princ v. Trajanus dali u nás základ anglické krevní linii bišonů. Aby zůstala linie zachována a zároveň se rozšířila genetická základna, byli do chovu použiti i další vhodní psi z Holandska: Kynismar What´s It Alabout (otec Prince), Mr. Chips v. Trajanus a Dixie Boy v. Trajanus.

Časem se jistě i tato linie částečně promíchá s ostatními domácími liniemi, zájmem Zlaté Jalny však zůstane snaha uchovat i nadále tuto krevní linii čistou. Jde totiž o zdravé a velmi vitální bišony, kteří jsou velmi vyrovnaní v typu a mají typický neodolatelně veselý, stále jakoby rozesmátý výraz. Jsou natolik nezaměnitelní, že často slyším "viděli jsme bišonka a hned jsme poznali, že je ze Zlaté Jalny". To je pro chovatele cennější uznání, než všechny výstavní tituly.

Co říci o bišoncích? Jakmile je poznáte, stejně jako já zjistíte, že je to jedno z nejmilejších společenských plemen, překypující láskou, oddaností, ale také inteligencí. Ne nadarmo si vysloužilo přezdívku "antistresový psík". Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že to souhlasí do puntíku. Bišoni jsou až překvapivě temperamentní a sebevědomí, nenechají si ujít žádnou příležitost k pohybové aktivitě nebo nějaké lumpárně.

Rozhodně se s nimi nebudete nudit. Pokud však máte představu, že bišon vydrží celý den jen tak ležet na pohovce, pak vás zklamu. To rozhodně není jejich styl. Naopak srší elánem a energií, je jen na vás, jak ji využijete. Například agility nebo tanec se psem, to jsou "sporty", které jsou jim jako "ušité".

Asi se divíte, odkud jsou tito malí psi tak vitální a odolní. Stačí však jen trochu nahlédnout do historie plemene a bude Vám to jasné. Bišonci byli totiž původně chováni jako milovaní a rozmazlovaní společníci francouzské i jiné šlechty. Žili si v přepychu paláců, měli své kadeřníky a byli náležitě hýčkáni. S pádem šlechty však tento sladký život skončil. Rázem se ocitli na ulici, bez péče, na kterou byli tak zvyklí. Stali se věrnými průvodci cirkusů a flašinetářů, kteří dobře rozpoznali jejich inteligenci. V těžkých podmínkách však přežili jen ti nejsilnější a nejvíce přizpůsobiví jedinci. Díky nim se plemeno dochovalo do dnešní doby a má tak "tuhý kořínek".
Těm, kteří by chtěli vědět o historii bišonků více, mohu doporučit svou knihu o bišoncích, která vyšla v roce 2002 a vydalo ji Nakladatelství PLOT, Úvoz 38, Praha 1. Dočtete se v ní nejen o historii, ale také o povaze, výchově a péči, o chovu a výstavách, zkrátka jsem se snažila podělit se o všechny svoje zkušenosti.

 

vrh A

Kynismar
What´s It Alabout
Mr. Chips
v. Trajanus
Dixie Boy
v. Trajanus

vrh B

 

[nahoru]