NOVINKY ZLATÁ JALNA COLLIE BICHONI KONTAKT GUESTBOOK

BIŠONCI ze Zlaté Jalny
ÚVOD PÉČE O SRST STANDARD RŮZNÉ CANADA on-line
KRYCÍ PSI NAŠE FENY ŠTĚŇATA ODCHOVY SÍŇ SLÁVY

BOLONKA CVETNA

KRYCÍ PES

CACHAREL FROM LITTLE BIPS

alias
Kulíšek

nar. 9.2.2003, číslo zápisu: ČMKU/BF

[FOTO]      [rodokmen]


Dovolte prosím, abych se představil všem, které mohu zajímat:

Jmenuji se Cacharel from Little Bips, narodil jsem se 9.2.2003 v Belgii, můj tatínek se jmenuje Arini from Little Bips a maminka Tréschique from Little Bips. Další moji předci nesou jméno holandské chovatelské stanice v. Trajanus a pocházejí tedy krevně pouze z Anglie.

Moje chovatelka, paní Krista van de Pol z Herseltu, když se dozvěděla, že její přítelkyně Jarmila z České republiky se právě vrátila po prodělaném srdečním kolapsu z nemocnice, se rozhodla, že mě k ní pošle spolu s přáním pevného zdraví.
No po pravdě řečeno nebyl jsme tím moc nadšený, zvlášť když mě měl převážet přítel z Indonesie, ale nakonec jsem se s tím smířil. A to jsem udělal moc dobře, protože se o mě spolu se svou manželkou po celou dlouhou a komplikovanou cestu vzorně starali a já jsem se cítil opravdu fajn. Jenom jsem byl hrozně zvědavý kde a jak skončím.
Ale všechno dopadlo dobře, v Praze mě popadla moje nová panička do náručí a poprvé jsme se se slzami v očích "olízli"! Vzápětí mě uvítala čtyřčlenná smečka bichonků a to jsem byl hned ve svém živlu! Také se tam ochomýtal jeden mrňavý pudlíček, ale nechápal jsem, co ten tam dělá. Za plotem jsem zahlédl také nějaké collie, ale ty jsem evidentně vůbec nezajímal. Zato tři bišoní holky o mě jevily velký zájem, asi chtěly zjistit, jestli jsem opravdový mužský! S nadhledem a zdánlivým nezájmem mě pozoroval Princ (zřejmě hodný svého jména) a připadal mi nějaký nadnesený, nafoukaný. To jsem se ale zmýlil, protože se z něj vyklubal můj největší kamarád, bezmezně trpělivý ke všem mým lumpárnám a i když mu ukazuji, že bych chtěl této smečce vládnout, je absolutně tolerantní a já ho mám za to moc rád. O "holkách" ani nemluvě!

A co říkat dál? Prožil jsem v Praze svoje první léto, kouzelné, i když trochu suché (ale to jsem si vynahradil občasnými koupelemi - chtěnými i nechtěnými - v zahradním jezírku mezi rybičkami a lekníny a nechápal jsem, proč se panička z toho neraduje tak jako já!). Když přišel smutný podzim, začali říkat, že já jsem vyrostl (bylo mi 9 měsíců) a také, že jsem fakt fešák. Blíží se Vánoce a já jsem zvědavý, jak se v Česku slaví a doufám, že budu mít pod stromečkem také nějaký pěkný dárek, držte mi palce! Zatím Vás zdravím

Cacharel alias Kulíšek?

Ještě Vám musím vysvětlit, jak jsem přišel ke svému domácímu jménu: Moje panička zásadně nerada mění jména svých pejsků, ale moje jméno - byť jde o název vzácného parfému! - bylo pro český jazyk těžko přijatelné bez případného zkomolení. A protože moje nejmilejší zábava byla (a je!) tahat do obýváku co největší kusy větví a dalších "objevů" a tam je rozkousat, panička při jejich trpělivém uklízení vždycky tvrdila, že jsem jako indický kuli, protože stále něco nosím a dřu se s tím. No a od Kuli ke Kulíškovi vede přece docela logická a přímá cesta, ne?

A aby to nevypadalo, že jsem domýšlivý, přečtěte si, co o mě říká panička:

"Cacharel from Little Bips již úspěšně absolvoval speciální výstavu i bonitaci. Jelikož splnil už i předepsaný věk, mohl být zařazený do chovu. Na fotografiích můžete posoudit jeho kvality. (Než byla zveřejněna tato informace, přijela první - mimochodem moc hezká - nevěsta a tak se všichni už těšíme na malé "kulišáčky").

Protože se stále častěji setkávám s opakovanými dotazy čím to je, že typ mých bichonků se tak často prosazuje v chovu už i ve druhých i třetích generacích a fundovaní pozorovatelé je bezpečně poznají, dovolte prosím pár slov na vysvětlenou:
Původní základ mého chovu, ač narozený v Holandsku, pochází pouze z Anglie a to ze špičkových chovů. Protože u collií již déle než 50 roků preferuji liniovou plemenitbu na určité vybrané a zdravé jedince a mám s ní ty nejlepší zkušenosti, pochopitelně ji používám i u bichonů a protože jedinci z liniových chovů jsou "dědivě silnější", dochází tím k prosazování typu i v "cizích" chovech. Přísnou čistotu těchto anglických linií dodržuji u všech svých (do r. 2004) 22 vrhů a to i za cenu krytí v zahraničí nebo i příbuzenské plemenitby.
A protože doufám, že se časem najde nějaký zapálený následovník, importovala jsem výše uvedeného Cacharela (jehož pseudonym Kulíšek vznikl z jeho nekonečné touhy stále něco tahat domů - viz indický Kuli). Nenechte se mýlit jeho místem narození, Belgií. Prohlédněte si prosím pozorně jeho rodokmen i rodokmeny všech mých ostatních bichonků (další generace jsou k nahlédnutí u mne) a zjistíte, že jde o stejnou anglickou i holandskou krevní linii a určitě nepřehlédnete jak perfektně na sebe navazují a co slibují do budoucnosti (vzácná podoba typu je tak nápadná, že dokonce i já sama se někdy při letmém pohledu na ně spletu!)
Je mi trochu líto, že toto všechno je více oceňováno v zahraničí než u nás, vina je ale asi pouze v tom, že naši chovatelé neměli tolik možností seznámit se se zákony genetiky. Věřím ale, že i to se časem změní a chov se stane i u nás opravdu cílevědomý."

 

RODOKMEN

 

FOTOGALRIE
(pro zvětšení, klik na obrázek)

     

[nahoru]